po-bozp.eu | požární ochrana a bezpecnost a ochrana zdraví pri práci
Kontaktujte nás

Hydrantové systémy


Požární hydrantové systémy s tvarově stálou hadicí představují velmi účinný hasící prostředek se stálou dodávkou vody, který je okamžitě dosažitelný. Požadavky na tyto systémy jsou takové, aby zajistily pohotové ovládání jednou osobou.

Hydrantový systém se skládá:

 1. Skříň hydrantu - vyrobena z ocelového plechu síly 1 mm.
  Středem bubnu je přivedena tlaková voda, která umožňuje okamžité použití systému.
  Povrchová úprava - prášková strukturální barva určená pro vnitřní prostředí (po dohodě s výrobcem možno dodat i pro venkovní prostředí).
  Provedení celoplechové nebo s prosklenými dvířky.
 2. Tvarově stálá hadice o světlosti 19 nebo 25 mm.
 3. Kulový ventil (systémy DN19-3/4´´;systémy DN25-1´´) z poniklované mosazi.
 4. Požární proudnice kombinované D 25, kterou tvoří těleso a otočná hlava z polypropylenu.
  Otočná hlava umožňuje nastavení plného proudu, sprchového proudu s měnitelným úhlem kuželu v rozmezí 0 až 110° a uzavření proudnice.
 5. Propojovací hadice sloužící k připojení systému na vodovodní řád.
Hydrantový pěnotvorný systém

Pěnotvorný hydrantový systém s tvarově stálou hadicí DN25 je dalším certifikovaným požárním systémem s kterým přichází na trh společnost Pavliš a Hartmann. Tímto výrobkem je rozšířena úplná řada hydrantových systémů DN 19, 25 a 33 s tvarově stálou hadicí o první, již certifikovaný typ pěnotvorného systému. V tomto systému je použit přiměšovač a pěnotvorná proudnice vlastní konstrukce.

Skládá se z:

 1. Ocelové skříně s navijákem o rozměrech (š 950 a v 650 x h 285) opatřené povrchovou úpravou práškovou strukturální barvou RAL 3000 (červená) pro vnitřní použití.
 2. Přiměšovačem D25 do HS s kulovým uzávěrem G 1´´.
 3. Propojovací hadice DN25 délky 1,4m.
 4. Hadice DN25 v délkách 20 nebo 30m.
 5. Kanystru s pěnidlem (15l).
 6. Požární pěnotvorné proudnice na těžkou pěnu s kulovým ventilem
 7. Sací hadice s nerezovou trubkou.

Použití:

Hydrantový pěnotvorný systém je určen pro prvotní hašení pomocí těžké pěny. Zásoba pěnidla je na dobu minimálně 7 minut. Standardně je systém osazen tryskou pro použití 3% pěnidla. Vhodný typ pěnidla je třeba konzultovat s projektantem, dle prostředí ve kterém je umístěn.

Uzávěr kanystru s pěnidlem je možno otevřít pouze v případě zásahu. Jinak hrozí nebezpečí znehodnocení pěnidla.

Zařízení lze používat i jen pro hašení vodou. V tomto případě je nutné mít uzavřený sací ventil přiměšovače. Po každém zásahu s použitím pěnidla je nutné celý systém řádně propláchnout čistou vodou a to tak, že vyjmete sací nerezovou trubku z nádoby s pěnidlem a vložíte ji do nádoby s čistou vodou, otevřete sací ventil přiměšovače a celý systém důkladně propláchnete.

Zařízení je určeno do vnitřních prostor chráněných před mrazem

Technický popis:

Hydrantový pěnotvorný systém tvoří naviják s tvarově stálou hadicí DN 25 o maximální délce 30m na výkyvném ramenu, které je uchyceno ve skříni. Propojovací hadice stejného průměru o délce 1,4m, požární pěnotvorná proudnice D 25 na těžkou pěnu, přiměšovač s hlavním kulovým uzávěrem a patnácti litrový kanystr s pěnidlem.

Proudnici ( ekv. 7 ) tvoří tělo proudnice z lehké slitiny s otvory pro přisávání vzduchu a plastovým potahem pro bezpečné držení a ochranu proti chladu a pákový kulový ventil DN 25 s připojovacím závitem 1´´. Polohy jsou označeny šipkami a symboly ON - OFF.

Přiměšovač je instalován před navijákem. Je tvořen tělesem s difuzérem z mosazi, 3/8´´- novým kulovým ventilem přisávání pěnidla s výměnnou tryskou a sací hadicí zakončenou nerezovou trubkou, která se při zásahu zasouvá do kanystru s pěnidlem, umístěným ve skříni. Přiměšovač je na vstupu osazen kulovým ventilem DN 25 s označením ovládacích poloh symboly ON - OFF a na výstupu vnějším závitem G 1´´, na který je napojena propojovací hadice. Směr proudění vody je označen šipkou na tělese přiměšovače.

Skříň je zhotovena z ocelového plechu a povrchově upravena strukturální práškovou barvou odstínu RAL 3000 (červená).

Rozměry skříně jsou 950 x 650 x 285 mm. Je rozdělena na dvě části. V jedné je naviják s hadicí a proudnicí, ve druhé je přiměšovací zařízení a 15-ti litrový kanystr na pěnidlo. Společnost vyrábí dvě varianty systému. Levé provedení má přívod vody a kanystr umístěn v levé části skříně, u pravého provedení je tomu naopak. Uzavírání je zajištěno plastovými uzávěry s úpravou pro zaplombování. Skříň je určena pro vnitřní prostředí.Copyright © 2007-2013 www.po-bozp.eu. Všechna práva vyhrazena. Realizace web-systemy.net